انواع اجاره نامه

تفاوت اجاره نامه رسمی و عادی

قرارداد اجاره از مهمترین قراردادهایی است که هر ساله تعداد زیادی از آن بین افراد منعقد می شود . بر قرارداد اجاره قواعد متفاوتی حاکم است از جمله فسخ قرارداد اجاره قبل از تحویل ، فسخ قرارداد اجاره قبل از پایان مدت ، اجاره مال مشاع ، اجاره دادن مال اجاره ای ، انعقاد قرارداد اجاره بدون مدت ، اجاره به شرط تملیک و موارد بسیار دیگر . یکی از سوالاتی که اغلب در مورد اجاره نامه وجود دارد این است که تفاوت بین قرارداد اجاره رسمی یا محضری و قرارداد اجاره عادی چیست یا اینکه قرارداد اجاره رسمی چه مزیتی نسبت به اجاره نامه عادی دارد . از این رو ما در این مقاله ابتدا به بررسی اجاره نامه عادی ، اجاره نامه رسمی یا محضری و تفاوت بین اجاره نامه رسمی و عادی می پردازیم .

اجاره نامه عادی

اجاره نامه عادی یا اجاره نامه دستی ، اجاره نامه ای است که توسط موجر و مستاجر منعقد می شود و معمولا در بنگاه معاملات منعقد می شود . این قرارداد با حضور حداقل دو شاهد منعقد می شود .

 

اجاره نامه رسمی

برخلاف اجاره نامه عادی ، اجاره نامه رسمی ، قراردادی است که در دفتر خانه ثبت رسمی می شود و در واقع از اعتبار یک سند رسمی برخوردار است .

 

تفاوت اجاره نامه رسمی و عادی

اجاره نامه ها معمولا در دفاتر املاک به امضا موجر و مستاجر می رسند که همانطور که گفتیم انعقاد قرارداد اجاره به این ترتیب تنها منجر به انعقاد یک سند عادی می شود و مانند همه قراردادهای دیگری است که بین افراد به صورت غیر رسمی منعقد می شود . اما سند رسمی ، سندی است که در دفترخانه تنظیم شده است و از اعتبار قانونی بالایی برخوردار است اما اغلب مردم بابت هزینه دفترخانه اقدام به انعقاد اجاره نامه عادی می کنند . علاوه بر این تفاوت اجاره نامه عادی و محضری را می توان در مواردی زیر نیز دانست :

1- اجاره نامه رسمی قابل انکار و تردید نیست اما می توان نسبت به قرارداد اجاره عادی ، ادعای تردید مثلا ادعای جعل کرد .

2- اجاره نامه رسمی قابل استناد به تاریخ رسمی است

3- قرارداد اجاره رسمی چون سند رسمی محسوب می شود لازم الاجراست و باید حتما مواد قرارداد اجرا شود و هیچ یک از دو طرف قرارداد نمی تواند به جز در شرایط قانونی از انجام آن سرباز بزند .

4- فرق دیگر اجاره نامه رسمی و عادی در این است که قرارداد اجاره رسمی تحت تاثیر زمان نیست و در همیشه می تواند قاطع و رافع دعوی باشد .

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *