شروط 12 گانه طلاق

شروط دوازده گانه طلاق

در این مقاله به بررسی شروط دوازده گانه طلاق به چه معناست و شروط دوازده گانه طلاق کدامند را مورد بررسی قرار دهیم .

از سال 1360 به بعد شروطی در سند ازدواج درج شده است که زن و مرد در صورتی که بخواهند می توانند ذیل آنها را امضا بزنند و به آن متعهد شوند . بر اساس قانون نیز سردفتر ازدواج موظف شده است که این شروط را برای زن و مرد توضیح بدهد و مفهوم آن را برای زن و مرد توضیح بدهد . این شروط که تحت عنوان شروط ضمن عقد شناخته شده اند ، به گونه ای هستند که در صورت وجود آنها زن می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند و تقاضای طلاق کند . به همین دلیل به آنها شروط دوازده گانه طلاق هم گفته می شود . به همین مناسبت در این مقاله به بررسی شروط دوازده گانه طلاق به چه معناست و شروط دوازده گانه طلاق کدامند را مورد بررسی قرار دهیم .

 

” در سند ازدواج شروطی درج شده است که به زن حق طلاق می دهد “

 

شروط دوازده گانه طلاق

پیش بینی این شروط در واقع به این دلیل است که معمولا مردان به موجب عقد ازدواج حقوقی را به دست می آورند ، اما خانم ها گاها برای تقاضای طلاق با دشواری هایی روبه رو می شوند . به جهت تعدیل این اختیارات و تکالیف ، قانونگذار دوازده شرط را پیش بینی کرده است که در صورت وجود داشتن آنها زن می تواند دادخواست طلاق از شوهرش را به دادگاه تقدیم نماید . به همین دلیل ، به این شروط ، ” شروط دوازده گانه طلاق ” نیز گفته می شود . در واقع ، در پی وجود یکی از شرایط دوازده گانه طلاق ، زن می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند ، وجود یکی از این شروط را برای دادگاه به اثبات برساند و با استفاده از وکالت ضمن عقد و طی تشریفات قانونی ، نسبت به اجرای صیغه طلاق اقدام نماید .

شروط دوازده گانه طلاق کدامند

شروط ضمن عقد نكاح شامل 12 شرط است كه به آن شروط دوازده گانه طلاق نیز مي‌گويند .

* استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت شش ماه به هر عنوان و عدم الزام او به تادیه نفقه و همچنین در موردی که اجبار شوهر هم ممکن نباشد .

* سوء رفتار یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند .

* ابتلای زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد .

* جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعاً ممکن نباشد .

* عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد .

* محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت منجر به پنج سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به پنج سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد .

 * ابتلای زوج به هرگونه اعتیاد مضر که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد .

* زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند . تشخیص ترک زندگی خانوادگی (تشخیص عذر موجه با دادگاه است) یا اینکه زوج شش ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت کند .

* محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب به جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زن باشد . تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی است با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

* در صورتی که پس از گذشت پنج سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن و یا عوارض جسمی دیگر ، صاحب فرزند نشود .

 * در صورتی که زوج مفقودالاثر شود و ظرف شش ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود .

 * زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت نکند .

 

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *